1. Dziś przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Niedziela Dobrego Pasterza. Kazania głosi ks. Robert Ablewicz MSF, mianowany przez Ojca Świętego Misjonarzem Miłosierdzia. Ks. Robert od kilku lat pracuje w Papui Nowej Gwinei pełniąc równocześnie funkcję rektora. Podczas kazania powie o swojej pracy oraz dziełach jakie podejmuje w PNG. Po Mszach św. będzie można wesprzeć jego misję oraz budowę kościoła w Ialibu w Papui Nowei Gwinei.
2. Nabożeństwa Majowe ku czci NMP są odprawiane od poniedziałku do soboty o godz. 17.30, w niedzielę o godz. 16.30.
3. Od poniedziałku do soboty o godz. 7.45 zapraszamy na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 17.00 na różaniec bez wystawienia w intencji pokoju na Ukrainie. O prowadzenie różańca prosimy Panie z Koła Różańcowego lub innych wiernych.
4. W środę po Mszy św. o godz. 18.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Nowenna do Matki Bożej Saletyńskiej i adoracja do godz. 19.30.
5. W maju podczas Mszy Świętych Gregoriańskich modlimy się za śp. Teresę Andrzejewską.
6. W tym tygodniu obchodzimy:
poniedziałekUROCZYSTOŚĆ św. Stanisława, Biskupa; Męczennika; Głównego Patrona Polski i Archidiecezji. 40 rocznica święceń biskupich Biskupa Zdzisława.
piątek – Rocznica objawień fatimskich. Z tej racji zaparaszamy na NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE. Msza św. godz. 18.00, różaniec, procesja maryjna wokół kościoła, na którą przynosimy lampiony. Zachęcajmy znajomych. Ofiarujmy te nabożeństwa w intencji naszych Rodzin Nabożeństwa będą odbywały się 13 dnia każdego miesiąca, od maja do października.
sobota – święto św. Macieja, Apostoła.
7. Spotkanie Rady Parafialnej w najblizszy czwartek 12 maja o godz. 19.00.
8. Ze względu na niedyspozycyjność ks. Proboszcza kancelaria będzie nieczynna do odwołania. Wszystkie sprawy kancelaryjne prosimy załatwiać na bieżąco z ks. Adamem po Mszach św.
9. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o nie wykładanie w kościele, bez zgody duszpasterzy żadnych obrazków, ogłoszeń, ulotek, itp.
10. Ukraińska liturgia prawosławna będzie sprawowana na stałe w kościele oo. Jezuitów przy ul. Szewskiej 18 w Poznaniu, w niedziele o godzinie 12.30.
11 Bóg zapłać za wspólną modlitwę i dzisiejsze ofiary złożone podczas tradycyjnej tacy inwestycyjnej. Do nabycia m.in.: „Przewodnik Katolicki” oraz „Gość Niedzielny”.

WSZYSTKIM ŻYCZYMY BŁOGOSŁAWIEŃSTWA I OPIEKI ŚWIĘTEJ RODZINY!

W tym tygodniu zmarli:
śp. Stefan Banach, lat 73, zamieszkały przy ul. Budziszyńskiej. Msza Pogrzebowa we wtorek 10 maja o godz 10.30, pochówek o godz. 11.50 w kaplicy na cmentarzu junikowskim.
• Zmarła także mama ks. Włodzimierza Burzawy MSF – śp. Sabina Burzawa, pogrzeb w poniedziałek 9 maja o godz 12.00 w Knurowie.
Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie...

 

MODLITWA O JEDNOŚĆ W CHRYSTUSOWYM KOŚCIELE

Święty Andrzeju Bobolo, który oddałeś swe życie za wiarę,
że Jezus Chrystus łączy nas, ludzi, ponad podziałami,
modlimy się za Twoim wstawiennictwem o jedność i pokój
w Chrystusowym Kościele, w naszym Narodzie i Rodzinach, w nas samych.

Święty Andrzeju Bobolo, który czas swego życia poświęciłeś
przekazywaniu Dobrej Nowiny tym, którzy jej nie znali,
modlimy się o zdolność wzajemnego szacunku
i umiejętność prowadzenia pokojowego dialogu ze wszystkimi.

Święty Andrzeju Bobolo, Patronie Jedności,
który pochylałeś się nad ubogimi, dzieląc się z nimi kawałkiem pielgrzymiego chleba,
modlimy się o gorące współczucie i miłosierdzie dla tych,
którzy potrzebują naszej pomocy.

Święty Andrzeju Bobolo,
który przez całe życie walczyłeś ze słabościami, osiągając najwyższy stopień cnót,
modlimy się o łaskę przemiany naszych serc
oraz wzrastania w miłości i prawdzie w drodze do Królestwa Bożego. Amen.

 

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

Miesiąc maj, obok października, to szczególny czas łączności z Maryją. Odprawiane nabożeństwa majowe, w których Litania Loretańska zajmuje szczególne miejsce są od wielu wieków zakorzenione w sercach czcicieli Maryi. Jednakże nie można, w tym czasie zapomnieć o rozpoczynających się w wielu kościołach na świecie Nabożeństwach Fatimskich. Po zamachu na św. Jana Pawła II nabożeństwa stały się nie tylko wyrazem łączności z Maryją i odpowiedzią na słowa Jej Orędzia z Fatimy, ale także podziękowaniem za ocalenie życia Ojca Świętego.
Nabożeństwa fatimskie, zasadniczo odprawiane od maja do października, ciągle zachowują swą żywość i ducha, który wciąż się rozszerza. Wystarczy wsłuchać się w treść prośby Maryi z maja 1917 r., aby zrozumieć ich istotę: „Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez 6 kolejnych miesięcy, dnia 13 o tej samej godzinie. Potem powiem, kim jestem i czego chcę”. Otóż dzień ten został wybrany przez Niebo, jako dzień objawień. Zauważmy jednak, iż w treści przywołanej prośby jest również wskazanie: by dowiedzieć się kim Ona jest i czego sobie życzy. Ponadto prośba ta ma od początku ściśle określone ramy czasowe – przez 6 kolejnych miesięcy; jest to o tyle istotne, iż takiej klauzuli nie ma w stosunku do innych treści Przesłania, jak chociażby różańca. „Odmawiajcie codziennie różaniec […]”. „Chcę, […] żebyście nadal codziennie odmawiali różaniec na cześć Matki Boskiej Różańcowej, dla uproszenia pokoju na świecie i o zakończenie wojny, bo tylko Ona może te łaski uzyskać”.
Treść dwóch części fatimskiej tajemnicy wskazująca na Niepokalane Serce Maryi pozostawała nieznana aż do roku 1942. Ponadto, skoro Matka Boża objawiała się zawsze tego konkretnego dnia, zatem czymś oczywistym mogło się wydawać, by wspomnienie tych wydarzeń miało również ten sam wymiar czasowy. Analogiczna sytuacja miała miejsce w odniesieniu do objawień Anioła. Mianowicie od roku 2013, celem podkreślenia faktu tychże objawień z 1915 i 1916 r., na mocy decyzji sanktuarium w Fatimie, dzień 21 marca stał się dniem wspomnienia objawień Anioła Fatimskim Pastuszkom. Warto pamiętać i przypomnieć w tym kontekście, iż pielgrzymki Papieży: Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI do Fatimy odbywały się 13 maja. Ponadto fakt zamachu na Jana Pawła II, dokonany 13 maja – w rocznicę Fatimy, ożywił tradycję fatimskich nabożeństw 13. dnia miesiąca.
Czy nabożeństwo fatimskie – to nasza modlitwa tylko w 13. dzień miesiąca? Odpowiadając na tak postawione pytanie, koniecznie musimy zaznaczyć, iż fakt objawień to jedno, a treść tychże objawień to zupełnie coś innego. Dlatego też, z chwilą, gdy treść ta stała się nam znana, nie moż e zostać pominięta, nie możemy skupić się jedynie na samym wydarzeniu. Zauważmy: wezwanie dotyczące odmawiania codziennie różańca, z myślą o grzesznikach, nie otrzymało żadnych ram czasowych. Zatem, zgodnie z duchem Fatimy, należy stwierdzić, iż nabożeństwo fatimskie to również codzienna modlitwa różańcowa. Nie była to jednak jedyna prośba Maryi. Kolejne opisała Łucja, już jako siostra karmelitanka, w liście do Piusa XII w 1940 roku:
„Ta prośba pochodzi od Pana Jezusa i Naszej dobrej Matki z Nieba.W 1917 r., w części objawień, które nazwaliśmy «tajemnicą», Najświętsza Dziewica wyjawiła koniec wojny, która wtedy dręczyła Europę, i ogłosiła jeszcze inną, w przyszłości, mówiąc, że aby ją zażegnać, przyszła prosić o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca. […].
Ojcze Święty, aż do 1926 r. pozostało to tajemnicą według wyraźnego nakazu Matki Bożej. Wtedy, po objawieniu, w którym prosiła, żeby upowszechniać w świecie Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty pięciu kolejnych miesięcy, przystępując w tym samym celu do spowiedzi, rozmyślając kwadrans o tajemnicach Różańca i odmawiając jego jedną część w celu wynagrodzenia zniewag […]”.
Ta część Fatimskiego Orędzia była tajemnicą aż do roku 1926, kiedy po raz pierwszy Łucja pisze o tym spowiednikowi, a co następnie zostało upublicznienie dopiero w 1942 r., w 25. rocznicę objawień. To dlatego Portugalia, w ramach dziękczynienia za dar uznania objawień, poświęciła się Niepokalanemu Sercu Maryi, gdyż taka była prośba Pięknej Pani z Nieba. To dlatego Papieże Pius XII, Paweł VI i Jan Paweł II, podejmowali wysiłki, by poświęcić Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi – gdyż takie były wskazania Matki Bożej.
Nie można skupić się jedynie na samym dziękowaniu i świętowaniu faktu objawień; trzeba nam wspólnego wysiłku, by uczynić zadość prośbom Maryi, które zawarła w swoim Przesłaniu w Fatimie. Trzeba nam dziś zapału na wzór małej Hiacynty, która w ostatnich dniach swego życia tak mówiła do Łucji: „Już niedługo pójdę do nieba. Ty tu zostaniesz, aby ludziom powiedzieć, że Bóg chce wprowadzić na świecie nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Kiedy nadejdzie czas, aby o tym mówić, nie kryj się. Powiedz wszystkim ludziom, że Bóg daje nam łaski za pośrednictwem Niepokalanego Serca Maryi, że ludzie muszą je uprosić przez to Serce, że Serce Jezusa chce, aby obok Niego wielbiono Niepokalane Serce Maryi". A zatem z miłości do Matki Bożej uczyńmy klamrą modlitwę łączącą 13. dzień, codzienny różaniec i pierwsze soboty miesiąca!

• Przyjdź w piątek 13 maja (godz. 18) na pierwsze Nabożeństwo Fatimskie
• Przynieś lampion
• Zaproś znajomych, przyjaciół, szczególnie członków Rodziny
• Zawierz siebie, jak Jan Paweł II, Matce Bożej Fatimskiej
• Módl się z nami za swoją Rodzinę