Rumunia Bułgaria z wypoczynkiem 10 dni page 0002

RUMUNIA – BUŁGARIA - PIELGRZYMKA + WYPOCZYNEK

CLUJ NAPOCA - TURDA - ALBA IULIA - SIBIU - SÂMBĂTA DE SUS - BRASZOW - BRAN - CURTEA DE ARGES - POIENARI - BUKARESZT - WELIKO TYRNOWO - SOFIA - PŁOWDIW - DOLINA RÓŻ - MORZE CZARNE

PROGRAM RAMOWY HYBRYDOWY 10 DNI

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd we wczesnych godzinach rannych. Przejazd na nocleg w okolice Oradei.

DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Cluj Napoca. Zobaczymy gotycką, katolicką Katedrę św. Michała – z XIV-XV w. oraz katedrę prawosławną. Przejazd do kopalni soli Turda. Zespół kopalniany jest wyśmienicie zachowany i utrzymany. Windą panoramiczną zjedziemy w dół do Sali Rudolf, gdzie znajduje się karuzela z 6-cioma gondolami. Z Sali Rudolf zejdziemy schodami do windy, która zawiedzie nas do Sali Terenia, w której znajduje się jeziorko i mała przystań. Przejazd do Alba Iulia – historycznej stolicy Siedmiogrodu. Zobaczymy katedrę katolicką z grobem Izabeli Jagiellonki, katedrę prawosławną, miejsce koronacji króla Ferdynanda i królowej Marii. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Sibiu. Zobaczymy m.in.: Katedrę prawosławną pw. Świętej Trójcy z początku XX wieku z kopułą pokrytą barwnymi freskami oraz ikonostasem, ewangelicki kościół parafialny, most Kłamców, schody Ormiańskie. Przejazd do klasztoru Sâmbăta de Sus, poświęconego Zaśnięciu Matki Bożej. Następnie przejazd do Braszowa, gdzie zwiedzimy saskie stare miasto, między innymi Plac Sfatului z miejskim ratuszem oraz okolice gotyckiego "Czarnego Kościoła" i budynku starej szkoły z pomnikiem reformatora Johannesa Honterusa. Czas wolny. W drodze do bramy Schei zobaczymy najwęższą uliczkę, która za czasów Ceausescu była zamknięta z powodu lęku wodza przed schronieniem się w niej jego przeciwników. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do Bran - zobaczymy jeden z najsłynniejszych zamków Europy – dawną rezydencję królowej rumuńskiej Marii, który według podań stanowił siedzibę Draculi. Udamy się do skansenu architektury drewnianej Siedmiogrodu. Udamy się do Curtea de Argeş, letniej siedziby hospodarów wołoskich, gdzie zobaczymy przyklasztorny sobór Mistrza Manole, będący niezwykłą kompilacją architektury włoskiego renesansu z elementami ormiańskimi i bizantyjskimi. Kolejno przejazd do Poienari zobaczymy ruiny zamku Wlada Palownika - pierwowzoru postaci słynnego Drakuli. To tu według legendy podczas oblężenia tureckiego, żona hospodara rzuciła się w przepaść, aby uniknąć wzięcia do niewoli. Podobno ta tragedia przyczyniła się do przemiany nieszczęśliwego Wlada w okrutnego Drakulę. Następnie przejazd krętą drogą Karpat Południowych do Jeziora Vidraru. Wjazd na 160 metrowej wysokości tamę z widokiem na jezioro zaporowe Vidraru. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do stolicy Rumunii - Bukaresztu, z racji podobieństwa eklektycznej zabudowy i szerokich bulwarów nazywanego "Paryżem Bałkanów". Udamy się na Wzgórze Patriarchalne z Cerkwią i Pałacem Patriarchalnym, a także na stare miasto z ruinam XIV-wiecznego dworu hospodarskiego i słynną ulicą Lipscani. Dalsze zwiedzanie stolicy: Plac Rewolucji, ogromny Pałac Parlamentu - według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższy i największy budynek administracyjny świata - przykład megalomanii Ceausescu. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w Bukareszcie lub okolicy.

DZIEŃ 6
Śniadanie. Przejazd do starej bułgarskiej stolicy Weliko Tyrnowo: historyczne wzgórze Carewec z Pałacem Cara, Katedra Patriarchy z malowidłami pokazującymi historię państwa, imponujące ruiny twierdzy, skąd roztacza się widok na pobliskie wzgórza i starówkę. Spacer po starej ulicy handlowej, gdzie znajdują się sklepy z pamiątkami, warsztaty rzemieślnicze i kawiarnie. Przejazd do Sofii. Zwiedzanie stolicy Bułgarii, m.in.: katedra Aleksandra Newskiego, pomnik Cara Oswobodziciela, kościół św. Zofii z VI w., rotunda św. Jerzego z IV w., Cerkiew Bojana – obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, cerkiew Sweta Nedelja – miejsce tragicznego w skutkach zamachu na rząd międzywojennej Bułgarii. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7
Śniadanie. Udamy się na zwiedzanie Płowdiwu - jednego z najstarszych miast w Europie, a zarazem Europejskiej Stolicy Kultury 2019. Miasto położone jest na siedmiu wzgórzach, dzięki którym może oferować liczne, naprawdę spektakularne widoki. Większość zabytków koncentruje się w ścisłym centrum, przede wszystkim na malowniczej starówce. Zobaczymy tradycyjną bułgarską architekturę, starożytne ruiny (np. rzymskiego teatru czy stadionu), a także wyjątkowo ciekawy Meczet Dżumaja. Przejazd na obiadokolację i nocleg do jednego z nadmorskich kurortów.

DZIEŃ 8-9
Całodzienny wypoczynek. Czas wolny na plażowanie, spacery. Codziennie śniadania i obiadokolacje.
W trakcie wypoczynku możliwość zorganizowania wycieczek fakultatywnych, za dodatkową opłatą, przy udziale min. 25 os.
1. Przylądek Kaliakra i Bałczik
Przejazd na przylądek Kaliakra, uznawanego za fenomen przyrody. Wysunięty jest on ponad 2 km w morze, ma wysokość około 70 metrów i zbudowany jest z brązowo-czerwonych piaskowców oraz wapieni z licznymi jaskiniami, grotami i niszami. Wraz z historycznymi ruinami: trackiej warowni, fortecy tureckiej i innych a także bogatą florą i fauną stanowi rezerwat Kaliakra. Czas wolny. Przejazd do Bałczika – wizyta w jednym z najbardziej urokliwych bułgarskich miasteczek, położonego nad morzem, otoczonego wapiennymi skałami z przepięknym ogrodem botanicznym królowej Marii Koburg, żony króla Rumunii Ferdynanda. Letnia rezydencja królowej zaprojektowana została przez włoskich architektów na trzech tarasach w stylu stanowiącym mieszankę bułgarskiego odrodzenia i stylu mauretańskiego. Ogród wokół pałacu stanowi część większego ogrodu botanicznego i stanowi przestrzeń, która stworzona była na wzór labiryntu z wieloma alejkami i tajemniczymi przejściami, taki jak mitologiczny labirynt Minosa.
2. Warna
Przejazd do Warny - jednego z najstarszych miast Europy, gdzie przez wieki rządzili Grecy, Rzymianie, Słowianie i Turcy, a każda z tych kultur, pozostawiła po sobie liczne ślady. Zwiedzanie miasta – zobaczymy m.in. Sobór Zaśnięcia Matki Bożej - katedra metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej, symboliczne mauzoleum króla Władysława Warneńczyka zbudowane na pamiątkę bitwy, w której młody król Polski stracił życie, fundamenty bazylik z V i VII wieku, resztki fortyfikacji bizantyjskich z VI wieku. Czas wolny.
3. Nesebyr
Przejazd do jednego z najbardziej malowniczych miasteczek nad Morzem Czarnym i najstarszych w Europie, wpisane na Listę UNESCO. Udamy się na spacer, zobaczymy m.in. XVIII – i XIX-wieczne rezydencje zbudowane w stylu czarnomorskim, antyczną część miasta, pasmo ruin pradawnych murów, wąskie uliczki, schody, schodki, drewniane i kamienne domy, liczne stragany, budowane w różnym okresie. Będziemy mieli okazję również zobaczyć zabytkową cerkiew Chrystusa Pantokratora oraz cerkiew św. Spasa. Lub pobyt w Aquapark Nessebar. Czeka tu na Ciebie niesamowita zabawa na 38 zjeżdżalniach, pluskanie się w basenach i odpoczynek na leżakach pomiędzy kolejnymi atrakcjami. Zrelaksuj się nad jedną z dwóch rzek, w basenie z hydroterapią lub w balii. Wszystkie grupy wiekowe będą w pełni zadowolone.

DZIEŃ 10
Śniadanie. W zależności od godzin lotów - dalszy wypoczynek. Wykwaterowanie. Przejazd na lotnisko. Przelot powrotny. Zakończenie wyjazdu.

 

TERMIN: 01-10.07.2024
CENA: 4280 zł + 200 EUR

ZAPEWNIAMY: - przejazd komfortowym autokarem, przelot z Burgas do Polski wraz z opłatami lotniskowymi - 9 noclegów w hotelach *** pokoje 2 osobowe z łazienkami, 9 śniadań, 8 obiadokolacji - opiekę i informację turystyczną pilota, - ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15 000 zł i NNW do 10 000 zł w RP - bilety wstępu, nagłośnienie, parkingi, opłaty drogowe, lokalnych przewodników i inne wydatki programowe - opłatę na TFG i TFP
UWAGI: program o charakterze pielgrzymkowo - wycieczkowym z możliwością uczestnictwa w Mszach św. program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom - niezbędny dokument: paszport lub dowód osobisty.

Rumunia Bułgaria z wypoczynkiem 10 dni page 0001

Sobota (4 marca)
18.00 - Msza św. z nauką ogólną

Niedziela (5 marca)
8.00 – Msza św. z nauką ogólną
10.00 – Msza św. z nauką ogólną
12.00 – Msza św. z nauką dla dzieci (wymiana tajemnic Róży Żywego Różańca Dzieci)
16.15 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
17.00 – Msza św. z nauką ogólną
21.00 – Msza św. z nauką ogólną

Poniedziałek (6 marca)
8.00 – Msza św. z nauką ogólną
10.00 – Msza św. z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych, na którą zapraszamy szczególnie chorych, seniorów, emerytów i rencistów. Po Mszy św. Caritas Parafialna zaprasza na poczęstunek do salki pod kościołem. Osoby, które z różnych względów nie mogą same przyjść do kościoła prosimy o zgłoszenie tego Paniom z Caritasu.
18.00 – Msza św. z nauką ogólną
19.00 – Nauka stanowa dla młodzieży. Obecność przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania obowiązkowa
19.30 – Msza św. z nauką ogólną

Wtorek (7 marca) - Dzień spowiedzi wielkopostnej (spowiedź pół godziny przed każdą Mszą św.)
8.00 – Msza św. z nauką ogólną
18.00 – Msza św. z nauką ogólną
19.00 – Nauka stanowa dla kobiet
19.30 – Msza św. z nauką ogólną

Środa (8 marca)
8.00 – Msza św. z nauką ogólną
18.00 – Msza św. z nauką ogólną
19.00 – Nauka stanowa dla mężczyzn
19.30 – Msza św. z nauką ogólną

Ofiary zbierane we wtorek i w środę będą przeznaczone dla ojca Misjonarza - Rekolekcjonisty

WIELKI TYDZIEŃ / ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE / OKTAWA 2023
Parafia NMP z La Salette w Poznaniu

  NIEDZIELA PALMOWA, 2 KWIETNIA
 8:00, 10:00, 12:00, 17:00, 21:00   Msze Święte z błogosławieństwem palm (palmy tradycyjnie rozprowadza Caritas Parafialna). Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą św.
18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Zachęcamy wszystkich wiernych o zapalenie świecy wotywnej przy ołtarzu papieża i modlitwę w intencji Ojczyzny przez Jego wstawiennictwo oraz o wywieszenie flag papieskich, wystawienie w oknach wizerunku Jana Pawła II.
Na zakończenie Mszy św. zostanie odśpiewana „Barka”.
 17:00  Msza św. z oprawą muzyczną uczestników warsztatów muzycznych pod dyrygenturą pana Piotra Pałki. Po Mszy św. „Wielbienie Pana” przed Najświętszym Sakramentem.
WIELKI PONIEDZIAŁEK, 3.04
18:45 - 20:00 Spowiedź
WIELKI CZWARTEK, 6.04
8:30 Odwiedziny chorych
13:30 Zbiórka ministrantów – próba do Liturgii (obecność obowiązkowa)
16:00 - 17:50 Spowiedź
18:00 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej
do 22:00 Adoracja
WIELKI PIĄTEK, 7.04
8:00 - 18:00 Adoracja
10:00 Zbiórka ministrantów – próba do Liturgii (obecność obowiązkowa)
15:00 - 16:00 Godzina Miłosierdzia
16:00 - 17:50 Spowiedź
17:30 Droga Krzyżowa
18:00 Liturgia Wielkiego Piątku
do 22:00 Gorzkie Żale (3 części) i adoracja
WIELKA SOBOTA, 8.04
8:00 - 20:00 Adoracja
10:00 Zbiórka ministrantów – próba do Liturgii (obecność obowiązkowa)
11:00 - 14:00 Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych przed kościołem (co pół godziny, o 14:00 ostatnie)
15:00 - 16:00 Godzina Miłosierdzia
18:30 - 19:50 Spowiedź
20:00 Liturgia Wielkiej Soboty (przynosimy świece!)
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA, 9.04
6:30 Procesja rezurekcyjna i Msza Święta (wszyscy przynosimy świece)
10:00, 12:00, 17:00, 21:00 Msze Święte
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA - 16.04.2023
8:00, 10:00, 12:00, 17:00, 21:00 Msze Święte
15:00 - 16:00 Godzina Miłosierdzia

➔ Bardzo prosimy o korzystanie ze spowiedzi w wyznaczonych godzinach
➔ Kapłani będą wychodzić z konfesjonałów 10 min przed rozpoczęciem Liturgii

pielgrzymka parafialna
06-09 października 2022

Od czwartku do niedzieli trwała nasza parafialna pielgrzymka szlakiem świętego Jana Pawła II. Radości było co nie miara!

Droga wiodła nas przez papieskie Wadowice, ze wzruszającą wizytą w Domu Ojca Świętego, modlitwą w kościele parafialnym małego Lolka Wojtyły oraz oczywiście skosztowaniem rozsławionej papieskiej kremówki.

Po nocy przespanej na wadowickiej górce u ojców Karmelitów, ruszyliśmy w stronę kalwaryjskich ścieżek, by tam powierzyć siebie i swoich bliskich Sercu Matki Bożej Kalwaryjskiej, do której młody Karol Wojtyła przemierzał szlak z niedalekich Wadowic razem ze swoim tatą w corocznych pielgrzymkach.
Po Kalwarii Zebrzydowskiej nadszedł czas na spotkanie z Gaździną Podhala w znaku Matki Bożej Ludźmierskiej.
Zaraz potem zachwycaliśmy się już majestatycznymi Tatrami. Wieczorem do przepysznej kolacji (kwaśnica!) przygrywała nam kapela góralska, której występ podrywał serca i ciała rozradowanych pielgrzymów.

Rankiem Zakopane powitało nas przepiękną, słoneczną, jesienną pogodą. Umocnieni poranną Mszą świętą u Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ruszyliśmy zwiedzać urokliwe uliczki Zakopanego, zaś druga grupa wyruszyła na Polanę Rusinową do Matki Bożej Jaworzyńskiej.

Ostatni dzień pielgrzymki przebiegł pod znakiem krakowsko-łagiewnickich odwiedzin u świętych Jana Pawła II i Siostry Faustyny. W niedzielę, po Mszy świętej w Sanktuarium Jana Pawła II przy Centrum "Nie lękajcie się!",  poszliśmy zaczerpnąć ze zdrojów Bożego miłosierdzia. Umocnieni modlitwą przy relikwiach świętej siostry Faustyny Kowalskiej oraz cudownym obrazie "Jezu ufam Tobie", odwiedziliśmy Jej celę i przespacerowaliśmy się ścieżkami, które przemierzała sama Apostołka Bożego Miłosierdzia. Po przepysznym obiedzie wyruszyliśmy w drogę do Poznania.

Przez cały czas trwania pielgrzymki towarzyszyła nam codzienna Eucharystia, wspólna modlitwa, konferencje, długie rozmowy, a to wszystko w prawdziwie rodzinnej atmosferze jak to na pielgrzymkę z Misjonarzami Świętej Rodziny przystało!

Parafialna pielgrzymka szlakiem papieskim była wspaniałym doświadczeniem bliskości Pana Boga, Jego obecności w świętym Janie Pawle II oraz obrazem największej życzliwości i dobroci ludzkiej. Dobrze być razem! Bogu i ludziom dzięki za ten święty i radosny czas!

Do zaś - jak mawiał nasz ukochany Jan Paweł II!

(tekst Basia Buk)

 

311045006 812186713428702 128961840997725060 n
 
Wadowice, pomnik Jana Pawła II, przed bazyliką pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
 
311126416 659206998951148 5726738953480794203 n
 
Wadowice, bazylika pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
 
310763543 785568055893183 549975289929054338 n    310942916 349577294022796 2367701161659495585 n  310975396 491273996218540 286370840472490159 n
 
Wadowice, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
 
310932125 477470024323294 2813309587298399980 n
 
Kalwaria Zebrzydowska, obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej
 
311022017 608915551025959 2786164072160388934 n
 
Kalwaria Zebrzydowska, makieta sanktuarium wraz z dróżkami
 
310955795 5296635460464238 5182904507895164290 n
 
Kalwaria Zebrzydowska, Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
 
310595285 3365906863728736 2213691377321005005 n
 
Ludźmierz, figura Matki Bożej Królowej Podhala - Gaździna Podhala
 
311180431 3370001133245070 8363128498418128014 n
 
Zakopane, Krzeptówki, przed Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
 
311048145 1155188008412126 1994446443427582857 n
 
Tatry, Rusinowa Polana
 
311013235 478014667701554 1291910953714888521 n
 
Tatry, Wiktorówki, Kaplica Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr 
 
310664174 509819890950192 1176511087683112082 n
 
Kraków, Centrum Jana Pawła II, Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Wielkiego
 
311065110 416336040681203 8485264355443012694 n
 
Łagiewniki, Kaplica Klasztorna pod wezwaniem św. Józefa
 
310955392 807469597163358 8743272141194987792 n
 
Łagiewniki, Bazylika Bożego Miłosierdzia